poniedziałek, 4 marca 2013

Eredivisie: kolejka 25. R.I.P. Theo!

Wilfried Bony (fot. elsevier.nl)
25. kolejka Eredivisie przebiegała w cieniu śmierci Theo Bosa. Legenda Vitesse, były trener warszawskiej Polonii zmarł po ciężkiej chorobie nowotworowej 28. lutego. Wkrótce na łamach GDS pojawi się dłuższy tekst na temat postaci znanej pod przydomkiem Mister Vitesse.

Miłym akcentem dla sympatyków polskiej piłki na pewno był gol Mateusza Klicha. Pomocnik przebywający na wypożyczeniu w PEC Zwolle zdobył gola w ważnym w kontekście utrzymaniu meczu z Willem II. Po nieudanym, jałowym piłkarsko pobycie w Wolfsburgu były piłkarz Cracovii walczy o powrót do poważnej piłki. Na razie jest na dobrej drodze, by przypomnieć się kibicom.

Zgodnie wygrywali faworyci. Ajax miał najtrudniejsze zadanie, ale bez problemu poradził sobie z Twente, w którym na ławce trenerskiej debiutował Alfred Schreuder. Zastąpił zwolnionego Steve'a McClarena. Do Anglika już wkrótce może dołączyć inny trener o uznanej w Holandii marce, Gertjan Verbeek. AZ niebezpiecznie zbliżyło się do strefy spadkowej. Klub z Alkmaar tylko lepszym bilansem wyprzedza będącą w równie kłopotliwym położeniu Rodę. Tylko małym pocieszeniem dla sympatyków Kalmarów jest awans do finału KNVB Beker po rozgromieniu 3:0 Ajaksu w Amsterdamie.

Gertjan Verbeek ma o czym myśleć (fot. onuitstaanbaar.nl)
Drugim finalistą pucharu został lider tabeli, PSV. Piłkarze z Eindhoven, tym razem z eksperymentalną linią ataku, pokonali 2:0 VVV. Jürgen Locadia nie zdobył gola wychodząc na boisko w podstawowym składzie, ale asystował przy trafieniu Memphisa Depaya. Warto odnotować powrót do gry Oli Toivonena. Szwed będzie sporym wzmocnieniem dla ekipy Dicka Advocaata na ostatniej prostej sezonu. Tym bardziej, że dużo wskazuje na to, że rozstrzygnie mecz PSV z Ajaksem w 30. kolejce.

Jeszcze nie bez szans na pokrzyżowanie szyków prowadzącemu duetowi są Feyenoord i Vitesse. Portowcy ograli gładko będący ostatnio w dobrej dyspozycji NEC. Dwie bramki zdobył Jean-Paul Boëtius, jedno z odkryć tego sezonu. Po meczu klub z Rotterdamu poinformował o sfinalizowaniu porozumienia z Oplem, który będzie nowym sponsorem tytularnym Feyenoordu. Zastąpi Diergaarde Blijdorp, czyli słynne rotterdamskie zoo.

Piłkarz kolejki

Alfred Finnbogason to czołowa postać Heerenveen (fot. Goal.com)
Alfred Finnbogason mógł być antybohaterem kolejki po tym jak spudłował z rzutu karnego w meczu z NAC. Napastnik Heerenveen zrehabilitował się w ostatnich minutach strzelając dwie bramki i przeważając szalę zwycięstwa na stronę ekipy prowadzonej przez Marco van Bastena. Reprezentant Islandii ma na koncie 19 bramek w swoim premierowym sezonie w Eredivisie. Traci cztery gole do Wilfrieda Bony'ego z Vitesse.

Bramka kolejki

Może nie była zbyt piękna, ale była wyjątkowa. Bramka Franka Demouge'a zdobyta w 1. minucie starcia Rody JC z FC Groningen była czwartą bramką drużyny z Kerkrade zdobytą w tym sezonie w pierwszych 60 sekundach gry. Wcześniej trzy razy takiej sztuki dokonał Sanharib Malki. Piłkarze Rody JC raz stracili też bramkę w 1. minucie. Było to w przegranym 2:5 meczu z Feyenoordem. Strzelcem gola był Graziano Pelle.

Kiks kolejki

Bez dwóch zdań fatalne było zagranie Rasmusa Lindgrena w 29. minucie starcia Rody JC z FC Groningen. Szwedzki pomocnik drużyny gości próbował przyjąć piłkę/zgrać piłkę (?!) piersią, ale zrobił to tak niefortunnie, że rozpoczął morderczą kontrę. Piłkę przejął Mitchell Donald, zagrał do Guusa Huppertsa i padła druga bramka dla Górników. W tym samym meczu nie popisał się polski bramkarz Rody, Filip Kurto, który niepewnie interweniując przy strzale Michaela de Leeuwa sprokurował gola Davida Texeiry. Na innych boiskach zdecydowanie nie popisał się sędzia pojedynku ADO z Heraclesem, Tom van Sichem, przez którego niedopatrzenie mocno ucierpieli ostro faulowani piłkarze gości. Nie popisał się też w Zwolle etatowy snajper Denni Avdić, który z uderzając z najbliższej odległości na pustą w zasadzie bramkę obił poprzeczkę. Na szczęście dla niego, gospodarze bez problemów zdobyli trzy punkty.

Bramka (0:19) i kiks (1:21) na filmie poniżej: